Uđete u kuhinju na jutarnju kavu i čujete – kaplje, kaplje, kaplje. Uf, ne opet. Ta slavina koja curi već je smetnja već tjednima, a vi ste dovoljno dugo odgađali da je popravite. Pa, dobra vijest je da je zamjena neispravne slavine lakša nego što mislite! U ovom ćete članku naučiti sve što je potrebno da se kao profesionalac uhvatite u koštac s popravkom slavine koja curi. Pokriti ćemo odabir prave zamjenske slavine, prikupljanje potrebnog alata, sigurno zatvaranje dovoda vode, uklanjanje stare jedinice, postavljanje nove slavine i spajanje dovodnih vodova. Uz ove savjete profesionalnog vodoinstalatera, možete zaustaviti to frustrirajuće kapanje, kapanje, kapanje u tren oka. Pa zaronimo i popravimo tu slavinu koja curi jednom zauvijek!

Znakovi da je vašoj slavini potreban popravak
Ako primijetite da vam slavina kaplje ili curi, vjerojatno je vrijeme da pozovete vodoinstalatera. Evo nekoliko znakova da je vaša slavina oštećena i da je treba popraviti:
Curenje vode
Ako slavina na slavini žubori čak i kad je zatvorena, to je jasan znak da je negdje oštećena ili da je neki od dijelova slavine dotrajao. Pozovite vodoinstalatera što je prije moguće da izvrši pregled i popravak kako biste izbjegli veće štete.
Škripajući zvuk
Ako slavina škripi, cvili ili ispušta druge neuobičajene zvukove prilikom otvaranja ili zatvaranja, vjerojatno su ležajevi ili drugi dijelovi slavine oštećeni ili istrošeno. A to zahtijeva hitnu intervenciju vodoinstalatera.
Otežano otvaranje i zatvaranje
Ako trebate više snage da otvorite ili zatvorite slavinu, moguće je da su neki dijelovi unutar slavine zapeli ili oštećeni. Ne forsirajte slavinu, već pozovite stručnjaka da je popravi.
S obzirom da kvarovi na slavinama mogu dovesti do velikih šteta, važno je redovito provjeravati slavine i odmah reagirati u slučaju problema. Uz redovito održavanje i pravovremene popravke, slavine mogu trajati više od 10 godina.
Kako zatvoriti vodu prije popravka slavine
Prije nego počnete raditi na slavini koja curi, morate joj zatvoriti dovod vode. Ovo je jedan od najvažnijih koraka, jer ćete moći sigurno rastaviti i popraviti slavinu bez opasnosti od prolijevanja vode.
Zatvaranje glavnog ventila za vodu
Pronađite glavni ventil za vodu u vašem domu i okrenite ga u smjeru suprotnom od kazaljke na satu kako biste zatvorili dovod hladne vode. Ovo će zaustaviti dotok vode u slavinu koju popravljate. Ne zaboravite obavijestiti sve ukućane da ne koriste vodu dok traje popravak.
Ispustite preostalu vodu iz cijevi
Nakon zatvaranja glavnog ventila, otvorite slavinu kako biste ispustili preostali zrak i vodu iz cijevi. Ostavite slavinu otvorenom dok ne počne kapati, a zatim je zatvorite. Na taj način osiguravate da voda pod pritiskom neće ostati u cijevima dok radite na popravku.
Provjerite curi li još uvijek
Nakon što ispustite preostalu vodu, provjerite curi li slavina i dalje. Ako curi, znači da je oštećenje negdje u cijevima iza zatvorenog magistralnog voda ventil. U tom slučaju morate odmah pozvati vodoinstalatera kako bi mogao locirati i zatvoriti curenje u cijevima prije popravka slavine.
Sada ste spremni sigurno pristupiti popravku ili zamjeni slavina koje cure. Sretno! Ako trebate dodatnu pomoć, obratite se pouzdanom vodoinstalateru.

Korak po korak kako zamijeniti slavinu
Zatvorite vodu
Sljedeći korak je zatvoriti dovod vode do slavine koju želite zamijeniti. To će spriječiti curenje vode dok radite na slavini. Najbolje je zatvoriti glavni ventil za vodu u kući. Ako ne znate gdje je, pozovite vodoinstalatera da vam pomogne.
Uklonite stare dijelove
Sada ste spremni ukloniti staru slavinu. Otpustite matice ili vijke koji drže slavinu na mjestu i polako je izvucite. Pazite da ne oštetite cijevi. Ako su cijevi oštećene ili korodirane, možda ćete ih morati zamijeniti.Također uklonite brtvu, filtere i druge dijelove slavine.
Pripremite nove dijelove
Uklonite novu slavinu i provjerite jesu li svi potrebni dijelovi uključeni u paket. To uključuje slavinu, brtvu, matice, filtere i cijevi ako je potrebno. Provjerite jesu li dimenzije nove slavine i dijelova kompatibilne s postojećim cijevima. Ako nisu, morat ćete zamijeniti i cijevi.
Montirate novu slavinu
Nanesite brtvilo na navoj cijevi i spojite slavinu, zategnite matice rukom.
Zatim čvrsto zategnite ključem. Još jednom provjerite brtvi li sve dobro i curi li voda pod punim tlakom. Ako je sve u redu, slavina je spremna za upotrebu! Otvorite glavni ventil za vodu i provjerite radi li nova slavina ispravno.
Nakon zamjene, ispitajte slavinu kako biste bili sigurni da dobro brtvi i da nema curenja. Ako imate bilo kakvih problema, nazovite TvojMajstor +385 1 7776 023 tim stručnjaka da provjeri instalaciju. Uz pravilnu njegu i održavanje, vaša nova slavina dobro će vam služiti godinama

Često postavljana pitanja o promjeni slavine
Koliko košta zamjena slavine?
Cijena zamjene slavine ovisi o vrsti slavine koju želite ugraditi. Prosečna cena standardne slavine je između 40e i 120e. Ukoliko želite kvalitetniju slavinu, cena može biti i do 200e. Osim slavine, morate voditi računa i o cijeni radova, koja je obično 30e – 50e.
Mogu li sam zamijeniti slavinu?
Ako imate iskustva s vodoinstalaterskim radovima i osjećate se samouvjereno dok to radite, zamjena slavine je relativno jednostavan zadatak koji možete obaviti sami. Međutim, ako nemate iskustva,preporučuje se pozvati majstora. Postoji opasnost od oštećenja cijevi ili nepravilnog veze koje mogu dovesti do curenja ili drugih problema.
Koliko dugo traje zamjena slavine?
Zamjena slavine obično traje 1-2 sata. Vrijeme ovisi o vrsti postojeće slavine i o tome koliko je lako pristupiti prostoru iza zida gdje se slavina nalazi. Ako je potrebno izbušiti rupe u zidu ili djelomično ukloniti pločice, to može potrajati duže. vodoinstalater će vam dati točnu procjenu koliko će trajati radovi prije nego što počne mijenjati slavinu.